Главная » Файлы » Ашық cабақ



Cтуденты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны

Жануарлардың көптүрлілігі. (Дүниетану)
[ Скачать с сервера (27.5 Kb) ]

Еще больше материалов по этой теме можно найти здесь » [Бастауыш сынып]
06.04.2014, 15:40


Сабақ тақырыбы: Өсімдіктердің алуан түрлілігі. Өсімдіктер өсетін орта жағдайларының алуан түрлілігі.
Сабақ мақсаты:
1. Мәтіндегі ақынның шынайы суреттеу шеберлігін оқушы жүрегіне жеткізу, әңгіменің мазмұнын түсіндіру.
2. Оқушының сөйлеу, мәнерлеп оқу қабілеттерін дамыту. Өздігінен жұмыс істеуге, оқығанынан қорытынды шығаруға үйрету.
3. Адамгершілікке, адалдыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу. Болжау, өз пікірлерін еркін айтуға, өз көзқарастарын дәлелдей білуге тәрбиелеу.
Түрі. Ауызша сабақ-2
Технология «БжС»

Ауызша – 2 сабақ картасы
1 кезең
Ұйымдастыру кезеңі.
Мақсатты айту
Карта бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі
Тірек сөздерді іздеу
Жады
ҚҚС
Тесттік жұмыс
ТСҚ
Көшбасшыға сөз
Жылдамдық жаттықтыруы
V-.Өсімдік ,Түрлі ,Ғалымдар ,Жапырақ ,Шөптесін, Ылғал ,Қылқан

Жаңа сабақ
Тақырып бойынша жаңа сабақты түсіндіру. Оқушыларды термин сөздер мен түсініктермен таныстырады.

2 кезең
Оқушылардың субъектті іс-тәжірибесін өзектендіру
Оқушылар мәтінді бір бет параққа 3 минуттық есеппен көңіл аударып оқып, оның ішінен тірек сөздерді табуы тиіс. Оқушылар мұғалімнің рұқсатымен тапқан тірек сөздерін айтады. Мұғалім ООМ белгілейді. Тіпті оқушы бір-ақ сөз тапса да, ол да бір белгілеу алады. Мұғалім барлық оқушылардың тірек сөзді табуына белсенділік танытады. Мұғалім тірек сөздер эталонын сабаққа дейін дайындап қояды.

3 кезең
Қабылдауды ұйымдастыру
Тірек сөздерімен жұмыс. Тірек сөздерге түсінік беру. Тақтаға тақырыпқа байланысты тірек сөздер берілген.

1. Өсімдік 2. Түрлі 3. Ғалымдар 4. Жапырақ 5. Шөптесін 6. Ылғал 7. Қылқан 8. Бұталар 9. Гүлді 10. Сабағы 11. Сыртқы 12. Орта 13. Ағза 14. Қорек
4 кезең
Ұғынуды ұйымдасыру
Қарама -қарсы сұрақтар: Матрица бойынша барлық оқушылар сұралады. Пайызды анықтау. « - » алған оқушыларға көңіл бөлу.

Қарама – қарсы сұрақтар:
Жер бетінде өсімдіктердің қанша түрі өседі?
Ғалымдардың есептеуі бойынша біздің елімізде қанша өсімдік түрлері бар?
Өсімдіктер бір – бірінен қалай ажыратылады?
Ағаштарды несіне қарап білеміз?
Біздің елімізде қандай өсімдіктер кең тараған?
Ылғалды сүйетін өсімдіктерді ата.
Қырыққұлақ қандай өсімдік?
Қарағайдың жапырақтары қандай?
Қарағай қандай жапырақты ағаштарға жатады?
Итмұрын қандай топты құрайды?
Жер бетінде қандай өсімдіктер көп?
Өсімдіктердің ерекшеліктерін ата.
Гүлдері өсімдіктердің қандай болады?
Кез – келген өсімдік қайда тіршілік етеді?
Сыртқы орта дегеніміз не?
Өсімдіктің айналасындағының барлығын қалай атаймыз?
Ағашты қоршаған сыртқы ортаға нелер жатады?
Ағаш қандай ағза?
Ағаштың тіршілігіне қажетті жағдайларды ата.
Ағаш өзін қоршаған сыртқы ортадағы жануарлармен бірге тіршілік ете алады ма?
Өсімдіктер қорексіз, жарықсыз, сусыз, ауасыз тіршілік ете алады ма?
Өсімдік кез – келген жерден өсе алады ма?
Өсімдіктің тіршілік ету ортасы туралы айтып бер.
Өсімдік тіршілігіне байланысты қажетті жағдайларды ата.
Қандай жер ауа – райы жағдайларында өсімдік тіршілік етеді?
Өсімдіктің топтарын ата.
Өсімдіктердің алуан түрлілігі туралы не білеміз?
Бұталар тобын құрайтын өсімдіктерді ата.
Қылқан жапырқты ағаштарға қандай өсімдіктер жатады?
Қырыққұлақты басқа өсімдіктерден қалай ажыратамыз?

5 кезең
Түсінудің біріншілік тексеруі
Оқушылардың бірін-бірі тестілеуі. Оқушылар өткен тақырып бойынша тестілер құрастырады және орынға отырғызу матрицасы арқылы сұралады. Өзге оқушының сайт номерін айту арқылы жүзеге асырылады. Бірін бірі тестілеу нәтижесі бойынша белгі қою ережесі:
1. Тестіні шешетін оқушы дұрыс жауабы үшін ООМ қосу белгісін алады.
2. Тестіні шешетін оқушы дұрыс емес жауабы үшін ООМ алу белгісін алады.
3. Тест құраушы оқушы ООМ қосу белгісін алады егер де, ол қойған сұраққа дұрыс жауап алынбаса.
4. Тест құраушы оқушы ООМ алу белгісін алады егер де, ол қойған сұраққа дұрыс жауап алынса.

6 кезең
Біріншілік бекітуді ұйымдастыру
Тақырыптық сөздік қор.
Мәтіннен сөздер жазу немесе мазмұнын жазу.
37 сөз.
1) Матрицаны толтыру
2) Ең көп сөз жазған оқушы сөздерін оқып береді.
3) ТСҚ- ның пайызы есептеледі.

Түйсіну
4-5 белгі-5 ұпай
3 белгі-4 ұпай
2 белгі-3 ұпай
1 белгі-2 ұпай

Қорытынды
Сапа нормативі оқушылардың 63% 5 ұпайдан алуы тиіс

Үй тапсырмасы
4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады

Тақырып: Жануарлардың көптүрлілігі..
Сабақтың мақсаты:
Дамытушылығы: Оқушыларды жануарлар әлемінің алуан түрлерімен таныстыру, олардың қандай топқа жататындығын анықтай білуге үйрету.
Білімділігі: Оқушылардың адңан білімдері бойынша түйін сөзді таба білуге, тұжырым, қорытынды шығара білу қабілетін арттыру.
Тәрбиелігі: Оқушылардың табиғаттың жанашыры болып табиғатты қорғауға өз үлесін қосуына тәрбиелеу.
Түрі. Ауызша сабақ-2
Технология «БжС»

Ауызша – 2 сабақ картасы
1 кезең
Ұйымдастыру кезеңі.
Мақсатты айту
Карта бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі
Тірек сөздерді іздеу
Жады
ҚҚС
Тесттік жұмыс
ТСҚ
Көшбасшыға сөз
Жылдамдық жаттықтыруы
V-. Жануарлар, бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, жорғалаушылар, құстар, сүтқоректілер.

Жаңа сабақ
Тақырып бойынша жаңа сабақты түсіндіру. Оқушыларды термин сөздер мен түсініктермен таныстырады.

2 кезең
Оқушылардың субъектті іс-тәжірибесін өзектендіру
Оқушылар мәтінді бір бет параққа 3 минуттық есеппен көңіл аударып оқып, оның ішінен тірек сөздерді табуы тиіс. Оқушылар мұғалімнің рұқсатымен тапқан тірек сөздерін айтады. Мұғалім ООМ белгілейді. Тіпті оқушы бір-ақ сөз тапса да, ол да бір белгілеу алады. Мұғалім барлық оқушылардың тірек сөзді табуына белсенділік танытады. Мұғалім тірек сөздер эталонын сабаққа дейін дайындап қояды.

3 кезең
Қабылдауды ұйымдастыру
Тірек сөздерімен жұмыс. Тірек сөздерге түсінік беру. Тақтаға тақырыпқа байланысты тірек сөздер берілген.
Жануарлар, бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, жорғалаушылар, құстар, сүтқоректілер.

4 кезең
Ұғынуды ұйымдасыру
Қарама -қарсы сұрақтар: Матрица бойынша барлық оқушылар сұралады. Пайызды анықтау. « - » алған оқушыларға көңіл бөлу.

Қарама – қарсы сұрақтар:
1. Жануарлар тіршілік ету үшін не қажет?
2. Қандай жан-жануарларды білесің?
3. Сүтқоректілерге не жатады?
4. Қандай құстарды білесің?
5. Қандай жорғалаушыларды білесің?
6. Бунақденелілерге не жатады?
7. Бунақденелілер қайда өмір сүреді?
8. Бейімділік деген не?
9. Төрт түлікке не жатады?
10. Төрт түліктің қандай пайдасы бар?
11. Жан-жануарлар қандай топтарға бөлінеді?
12. Үй жануарларына не жатады?
13. Ең күшті жануар не?
14. Жан-жануарлар қалай қоректенеді?
15. Қандай жануар балды жақсы көреді?
16. Жер бетінде жануалардың қанша түрі бар?
17. Омыртқасыз жануарлар деп қандай жануарларды айтамыз?
18. Омыртқасыз жануарларға қандай жануарлар жатады?
19. Бақа, жылан қандай жануарларға жатады?
20. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар қозғалысында қандай айырмашылық бар?
21. Қандай жыртқыш жануарларды білесің?
22. Жәндіктерге не жатады?
23. Сүтқоректілер неше топқа бөлінеді?
24. Құстар неше топқа бөлінеді?
25. Үй жануарларына қандай жануарлар жатады?
26. Бунақденелілер қалай көбейеді?
27. Жәндіктер немен қоректенеді?
28. Балықтың қандай түрлерін білесің?
29. Жануарларды қалай бағып күтесің?
30. Қандай бауырмен жорғалаушыларды білесің?

5 кезең
Түсінудің біріншілік тексеруі
Оқушылардың бірін-бірі тестілеуі. Оқушылар өткен тақырып бойынша тестілер құрастырады және орынға отырғызу матрицасы арқылы сұралады. Өзге оқушының сайт номерін айту арқылы жүзеге асырылады. Бірін бірі тестілеу нәтижесі бойынша белгі қою ережесі:
1. Тестіні шешетін оқушы дұрыс жауабы үшін ООМ қосу белгісін алады.
2. Тестіні шешетін оқушы дұрыс емес жауабы үшін ООМ алу белгісін алады.
3. Тест құраушы оқушы ООМ қосу белгісін алады егер де, ол қойған сұраққа дұрыс жауап алынбаса.
4. Тест құраушы оқушы ООМ алу белгісін алады егер де, ол қойған сұраққа дұрыс жауап алынса.

6 кезең
Біріншілік бекітуді ұйымдастыру
Тақырыптық сөздік қор.
Мәтіннен сөздер жазу немесе мазмұнын жазу.
37 сөз.
1) Матрицаны толтыру
2) Ең көп сөз жазған оқушы сөздерін оқып береді.
3) ТСҚ- ның пайызы есептеледі.

Түйсіну
4-5 белгі-5 ұпай
3 белгі-4 ұпай
2 белгі-3 ұпай
1 белгі-2 ұпай

Қорытынды
Сапа нормативі оқушылардың 63% 5 ұпайдан алуы тиіс

Үй тапсырмасы
4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады

Сабақ тақырыбы: Ағза мүшелері .
Сабақ мақсаты:
1. Мәтіндегі ақынның шынайы суреттеу шеберлігін оқушы жүрегіне жеткізу, әңгіменің мазмұнын түсіндіру.
2. Оқушының сөйлеу, мәнерлеп оқу қабілеттерін дамыту. Өздігінен жұмыс істеуге, оқығанынан қорытынды шығаруға үйрету.
3. Адамгершілікке, адалдыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу. Болжау, өз пікірлерін еркін айтуға, өз көзқарастарын дәлелдей білуге тәрбиелеу.
Түрі. Ауызша сабақ-2
Технология «БжС»

Ауызша – 2 сабақ картасы
1 кезең
Ұйымдастыру кезеңі.
Мақсатты айту
Карта бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі
Тірек сөздерді іздеу
Жады
ҚҚС
Тесттік жұмыс
ТСҚ
Көшбасшыға сөз
Жылдамдық жаттықтыруы
V-. бас, мойын, кеуде, қол, аяқ, ми, ағза.

Жаңа сабақ
Тақырып бойынша жаңа сабақты түсіндіру. Оқушыларды термин сөздер мен түсініктермен таныстырады.

2 кезең
Оқушылардың субъектті іс-тәжірибесін өзектендіру
Оқушылар мәтінді бір бет параққа 3 минуттық есеппен көңіл аударып оқып, оның ішінен тірек сөздерді табуы тиіс. Оқушылар мұғалімнің рұқсатымен тапқан тірек сөздерін айтады. Мұғалім ООМ белгілейді. Тіпті оқушы бір-ақ сөз тапса да, ол да бір белгілеу алады. Мұғалім барлық оқушылардың тірек сөзді табуына белсенділік танытады. Мұғалім тірек сөздер эталонын сабаққа дейін дайындап қояды.

3 кезең
Қабылдауды ұйымдастыру
Тірек сөздерімен жұмыс. Тірек сөздерге түсінік беру. Тақтаға тақырыпқа байланысты тірек сөздер берілген.
бас, мойын, кеуде, қол, аяқ, ми, ағза.

4 кезең
Ұғынуды ұйымдасыру
Қарама -қарсы сұрақтар: Матрица бойынша барлық оқушылар сұралады. Пайызды анықтау. « - » алған оқушыларға көңіл бөлу.

Қарама – қарсы сұрақтар:
1. Адамның дене мүшесі неше бөліктен тұрады?
2. Адамның ішкі мүшелеріне нелер жатады?
3. Ми қандай қызмет атқарады?
4. Адамның дене мүшесінің ішіндегі негізгісі не?
5. Ағза қалай жұмыс істейді?
6. Өкпе қай жерде орналасқан?
7. Ми адам дене мүшесінің қай жерінде орналасқан?
8. Бүйрек қандай қызмет атқарады?
9. ішек-қарын қандай қызмет атқарады?
10. Жүрек қай жерде орналасқан?
11. Жүрек қандай қызмет атқарады?
12. Қол-аяқ қандай қызмет атқарады?
13. Ағзаның қандай пайдасы бар?
14. Сымбатты, әдемі болып өсу үшін не қажет?
15. Көз қандай қызмет атқарады?
16. Адамда неше өкпе болады?
17. Адамда неше бүйрек болады?
18. Ішек-қарын таза болу үшін не істеу керек?
19. Денің сау болу үшін не істеу керек?
20. Тірі табиғатқа не жатады?
21. Өлі табиғатқа не жатады?
22. Жылдың неше мезгілі бар?
23. Табиғат нешеге бөлінеді?
24. Бір жылда неше ай бар?
25. Адам мен жануарлардың арасында қандай байланыс бар?
26. Спорттың қандай түрлерін білесің?
27. Спорттық ойындардың адам ағзасына қандай пайдасы бар?
28. «Табиғат-ана» дегенді қалай түсінесің?
29. Адам табиғаттан не үйренеді?
30. Қандай спорттық ойындарды білесің?

5 кезең
Түсінудің біріншілік тексеруі
Оқушылардың бірін-бірі тестілеуі. Оқушылар өткен тақырып бойынша тестілер құрастырады және орынға отырғызу матрицасы арқылы сұралады. Өзге оқушының сайт номерін айту арқылы жүзеге асырылады. Бірін бірі тестілеу нәтижесі бойынша белгі қою ережесі:
1. Тестіні шешетін оқушы дұрыс жауабы үшін ООМ қосу белгісін алады.
2. Тестіні шешетін оқушы дұрыс емес жауабы үшін ООМ алу белгісін алады.
3. Тест құраушы оқушы ООМ қосу белгісін алады егер де, ол қойған сұраққа дұрыс жауап алынбаса.
4. Тест құраушы оқушы ООМ алу белгісін алады егер де, ол қойған сұраққа дұрыс жауап алынса.

6 кезең
Біріншілік бекітуді ұйымдастыру
Тақырыптық сөздік қор.
Мәтіннен сөздер жазу немесе мазмұнын жазу.
37 сөз.
1) Матрицаны толтыру
2) Ең көп сөз жазған оқушы сөздерін оқып береді.
3) ТСҚ- ның пайызы есептеледі.

Түйсіну
4-5 белгі-5 ұпай
3 белгі-4 ұпай
2 белгі-3 ұпай
1 белгі-2 ұпай

Қорытынды
Сапа нормативі оқушылардың 63% 5 ұпайдан алуы тиіс

Үй тапсырмасы
4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады

Категория: Бастауыш сынып | Добавил: boti
Просмотров: 5374 | Загрузок: 326 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]